Teambuildingové trendy

04.09.2024

thumbnail

Teambuildingy začaly být u nás populární v 90. letech, po sametové revoluci a otevření země západním vlivům. S příchodem zahraničních společností a nových manažerských metod se začala prosazovat potřeba efektivní týmové práce a budování pozitivní firemní kultury. Teambuildingy se tak staly jedním z nástrojů, jak těchto cílů dosáhnout, a to i v dnešní digitalizované době.

Mezi první typické teambuildingové aktivity patřily jednoduché venkovní aktivity s různou mírou fyzické a logické obtížnosti a na druhém místě byly zase naopak složité simulační deskové hry provozované většinou v uzavřených prostorech.

A jaké jsou možnosti dnes? Stručně řečeno – neomezené, kdy adrenalinem a zážitkem se rozhodně nešetří.

Mezi nejoblíbenější současné teambuildingové aktivity, které mají za cíl vtáhnout více či méně početný tým zaměstnanců do akce, vytvářet neformální vztahy, podněcovat kreativitu a nestandardní řešení situací, při současném zvýšení motivace zaměstnanců, patří:

Outdoorové aktivity 
Různé sportovní a adrenalinové aktivity, jako je například lanové centrum, paintball, airsoft, rafting, vysokohorská turistika nebo orientační běh.

Týmové sportovní turnaje
Turnaje v populárních sportech, jako je fotbal, volejbal, stolní tenis, badminton nebo bowling, které podporují soutěživost a spolupráci.

Klasické únikové hry
Týmové aktivity, při kterých musí skupina lidí spolupracovat na vyřešení hádanek a úkolů, aby unikla z uzavřené místnosti v omezeném čase.

Workshopy zaměřené na rozvoj měkkých dovedností
Aktivity zaměřené na komunikaci, řešení konfliktů, vedení týmu, kreativní myšlení a další dovednosti potřebné v pracovním prostředí.

Zážitkové programy a výlety
Společné výlety, například na hrady, zámky, přírodní rezervace nebo kulturní akce, které kombinují poznání s relaxací a týmovou soudržností.

Kreativní aktivity
Malování, sochařství, fotografování, tvorba videí nebo jiné kreativní činnosti, které podporují spolupráci a týmovou kreativitu.

Simulace a hry na rozvoj strategie
Hry, které vyžadují plánování a strategii, jako jsou firemní simulace, deskové hry nebo simulace krizových situací.

Dobročinné aktivity
Společné zapojení do dobrovolnických projektů, jako je pomoc v charitativních organizacích, sázení stromů, úklid veřejných prostor apod., což posiluje smysl pro spolupráci a komunitu.

               

Vybírat lze však i z méně tradičních a o to zajímavějších pojetí jako například:

Městské únikovky
Moderní forma únikových her v městském prostředí, kde týmy musí hledat stopy a plnit úkoly na různých místech ve městě.

Virtuální únikovky a simulace 
Únikové hry a simulace v prostředí virtuální reality, které umožňují týmu zažít neobvyklé a fantastické scénáře, které by ve skutečném světě nebyly možné.

Únik z ostrova a survival kemp
Dobrodružná hra nebo pobyt v přírodním prostředí, kde týmy musí společně řešit problémy, stavět improvizované prostředky, spolupracovat na přežití či dokonce plánovat únik.

Kreativní psaní a storytelling
Workshop zaměřený na společné vytváření příběhů, scénářů nebo básní, který podporuje kreativitu, komunikační dovednosti a spolupráci při tvorbě zajímavého a uceleného vyprávění.

Improvizační divadlo
Trénink improvizačního herectví, kde účastníci musí reagovat na nečekané situace, které vyžadují rychlé myšlení, důvtip a týmovou spolupráci.

Společné vytváření uměleckého díla
Velkoformátové malování nebo sochařství, kde každý člen týmu přispívá svým dílem k vytvoření velkého společného uměleckého díla, které pak může být vystaveno v kanceláři.

Kulinářské workshopy
Týmy spolu vaří nebo se účastní kuchařských soutěží, což podporuje kreativitu a týmovou spolupráci.

Sociální experimenty a projekty
Týmy spolupracují na návrhu a realizaci krátkodobého sociálního experimentu nebo projektu, který má za cíl zlepšit něco v jejich okolí nebo komunitě (např. vytvoření komunitní zahrady apod.)